Thursday, February 2, 2023

1968 | Istoria Campionatului European din Italia

Date:

Formatul ediției din 1968 a rămas la fel ca formatul ediției precedente, dar numărul competitoarelor a ajuns la 31, de data aceasta fiind prezentă și Germania de Vest, dar și Grecia. Italia a fost gazda și câștigătoarea acestei ediții. Un lucru surprinzător s-a întâmplat în meciul dintre Italia și Uniunea Sovietică, din semifinalele competiției. Partida s-a încheiat 0-0 după 120 de minute de joc, iar arbitrii au decis ca rezultatul să fie decis în urma aruncării cu banul, norocoșii fiind chiar italienii, care au ajuns să câștige trofeul ca urmare a acestui rezultat favorabil. De asemenea, finala dintre Italia și Iugoslavia s-a terminat la egalitate, scor 1-1, după 120 de minute, iar partida a trebuit să fie rejucată, italienii câștigând cu scorul de 2-0.

PRELIMINARII
Grupa 1 [Spania]
Irlanda – Spania: 0 – 0
Irlanda – Turcia: 2 – 1
Spania – Irlanda: 2 – 0
Turcia – Spania: 0 – 0
Turcia – Irlanda: 2 – 1
Irlanda – Cehoslovacia: 0 – 2
Spania – Turcia: 2 – 0
Cehoslovacia – Turcia: 3 – 0
Cehoslovacia – Spania: 1 – 0
Spania – Cehoslovacia: 2 – 1
Turcia – Cehoslovacia: 0 – 0
Cehoslovacia – Irlanda: 1 – 2

1. SPANIA 6 3 2 1 6- 2 8
2. Cehoslovacia 6 3 1 2 8- 4 7
3. Irlanda 6 2 1 3 5- 8 5
4. Turcia 6 1 2 3 3- 8 4

Grupa 2 [Bulgaria]
Portugalia – Suedia: 1 – 2
Bulgaria – Norvegia: 4 – 2
Suedia – Portugalia: 1 – 1
Norvegia – Portugalia: 1 – 2
Suedia – Bulgaria: 0 – 2
Norvegia – Bulgaria: 0 – 0
Norvegia – Suedia: 3 – 1
Suedia Norvegia: 5 – 2
Bulgaria – Suedia: 3 – 0
Portugalia – Norvegia: 2 – 1
Bulgaria – Portugalia: 1 – 0
Portugalia – Bulgaria: 0 – 0

1. BULGARIA 6 4 2 0 10- 2 10
2. Portugalia 6 2 2 2 6- 6 6
3. Suedia 6 2 1 3 9-12 5
4. Norvegia 6 1 1 4 9-14 3

Grupa 3 [Uniunea Sovietică]
Finlanda – Austria: 0-0
Grecia – Finlanda: 2-1
Finlanda – Grecia: 1-1
Uniunea Sovietică – Austria: 4-3
Uniunea Sovietică – Grecia: 4-0
Uniunea Sovietică – Finlanda: 2-0
Finlanda – Uniunea Sovietică 2-5
Austria – Finlanda: 2-1
Grecia – Austria: 4-1
Austria – Uniunea Sovietică: 1-0
Grecia – Uniunea Sovietică: 0-1
Austria a abandonat în fața Greciei (la 1-1; meci declarat nul)

1. UNIUNEA SOVIETICĂ 6 5 0 1 16- 6 10
2. Grecia 5 2 1 2 7- 8 5
3. Austria 5 2 1 2 7- 9 5
4. Finlanda 6 0 2 4 5-12 2

Grupa 4 [Iugoslavia]
Germania de Vest – Albania: 6-0
Iugoslavia – Germania de Vest: 1-0
Albania – Iugoslavia: 0-2
Germania de Vest – Iugoslavia: 3-1
Iugoslavia – Albania: 4-0
Albania – Germania de Vest: 0-0

1. IUGOSLAVIA 4 3 0 1 8- 3 6
2. Germania de Vest 4 2 1 1 9- 2 5
3. Albania 4 0 1 3 0-12 1

Grupa 5 [Ungaria]
Olanda – Ungaria: 2-2
Ungaria – Danemarca: 6-0
Olanda – Danemarca: 2-0
Germania de Est – Olanda: 4-3
Ungaria – Olanda: 2-1
Danemarca – Ungaria: 0-2
Danemarca – Germania de Est: 1-1
Olanda – Germania de Est: 1-0
Ungaria – Germania de Est: 3-1
Danemarca – Olanda: 3-2
Germania de Est – Danemarca: 3-2
Germania de Est – Ungaria: 1-0

1. Ungaria 6 4 1 1 15- 5 9
2. Germania de Est 6 3 1 2 10-10 7
3. Olanda 6 2 1 3 11-11 5
4. Danemarca 6 1 1 4 6-16 3

Grupa 6 [Italia]
România – Elveția: 4-2
Italia – România: 3-1
Cipru – România: 1-5
Cipru – Italia: 0-2
România – Cipru: 7-0
Elveția – România: 7-1
Italia – Cipru: 5-0
Elveția – Cipru: 5-0
Elveția – Italia: 2-2
Italia – Elveția: 4-0
Cipru – Elveția: 2-1
România – Italia: 0-1

1. Italia 6 5 1 0 17 – 3 11
2. România 6 3 0 3 18 -14 6
3. Elveția 6 2 1 3 17 -13 5
4. Cipru 6 1 0 5 3 -25 2

Grupa 7 [Franța]
Polonia – Luxemburg: 4-0
Franța – Polonia: 2-1
Belgia – Franța: 2-1
Luxemburg – Franța: 0-3
Luxemburg – Polonia: 0-0
Luxemburg – Belgia: 0-5
Polonia – Belgia: 3-1
Polonia – Franța: 1-4
Belgia – Polonia: 2-4
Franța – Belgia: 1-1
Belgia – Luxemburg: 3-0
Franța – Luxemburg: 3-1

1. Franța 6 4 1 1 14 – 6 9
2. Belgia 6 3 1 2 14 – 9 7
3. Polonia 6 3 1 2 13 – 9 7
4. Luxemburg 6 0 1 5 1 -18 1

Grupa 8 [Anglia]
Irlanda de Nord – Anglia: 0-2
Țara Galilor – Scoția: 1-1
Anglia – Țara Galilor: 5-1
Scoția – Irlanda de Nord: 2-1
Irlanda de Nord 0-0 Țara Galilor [also Home Championships 66/67, 67/68]
Anglia – Scoția: 2-3
Țara Galilor – Anglia: 0-3
Irlanda de Nord – Scoția: 1-0
Anglia – Irlanda de Nord: 2-0
Scoția – Țara Galilor: 3-2
Scoția – Anglia: 1-1
Țara Galilor – Irlanda de Nord: 2-0

1. Anglia 6 4 1 1 15- 5 9
2. Scoția 6 3 2 1 10- 8 8
3. Țara Galilor 6 1 2 3 6-12 4
4. Irlanda de Nord 6 1 1 4 2- 8 3

SFERTURI DE FINALĂ
6 aprilie, Sofia
Bulgaria – Italia: 3-2
Marcatori: Kotkov – min. 12 (penalty), Dermendjiev – min. 66, Jekov – min. 73; Penev – min. 61 (autogol), Prati – min. 83
20 aprilie, Napoli
Italia – Bulgaria: 2-0
Marcatori: Parti – min. 14, Domenghini – min. 68

4 mai, Budapesta
Ungaria – Uniunea Sovietică: 2-0
Marcatori: Farkas – min. 22, Göröcs – min. 83
11 mai, Moscova
Uniunea Sovietică – Ungaria: 3-0
Marcatori: Banishevsky – min. 22, Khurtsilava – min. 59, Byshovets – min. 72

3 aprilie, Londra
Anglia – Spania: 1-0
Marcator: B.Charlton – min. 84
8 mai, Madrid
Spania – Anglia: 1-2
Marcatori: Amancio – min. 48; Peters – min. 55, Hunter – min. 81

6 aprilie, Marsilia
Franța 1-1 Iugoslavia
Marcatori: Di Nallo – min. 78; Musemic – min. 66
24 aprilie, Belgrad
Iugoslavia – Franța: 5-1
Marcatori: Petkovic – min. 3 și min. 33, Musemic – min. 12 și min. 80, Dzajic – min. 24; Di Nallo – min. 34

Turneul final a avut loc în Italia.

SEMIFINALE
Napoli, 5 iunie (Stadion: San Paolo)
Italia – Uniunea Sovietică: 0-0 (în prelungiri)
Arbitru: Tschenscher (West Germany); Spectatori: 69.000
Italia: Zoff, Burgnich, Facchetti, Bercellino, Castano, Ferrini, Domenghini, Juliano, Mazzola, Rivera, Prati
Uniunea Sovietică: Psenichnikov, Afonin, Istomin, Kaplichni, Shesternev, Lenev, Malofeev, Byshovets, Banishevsky, Logofet, Evriuzhikin

Italia a mers mai departe în urma aruncării cu banul.

5 iunie, Florența (Stadionul comunal)
Iugoslavia – Anglia: 1-0
Marcator: Dzajic – min. 86
Arbitru: Ortiz de Mendibil (Spania); Spectatori: 22.000
Eliminat: Mullery – min. 90
Iugoslavia: Pantelic, Fazlagic, Damjanovic, Pavlovic, Paunovic, Holcer, Petkovic, Osim, Musemic, Trivic, Dzajic
Anglia: Banks, Newton, Wilson, Mullery, Labone, Moore, Ball, Peters, B.Charlton, Hunt, Hunter

MECIUL PENTRU LOCUL 3
8 iunie, Roma (Stadionul Olimpic)
Anglia – Uniunea Sovietică: 2-0
Marcatori: B. Charlton – min. 39, Hurst – min. 63
Arbitru: Zsolt (Ungaria); Spectatori: 18.000
Anglia: Banks, Wright, Wilson, Stiles, Labone, Moore, Hunter, Peters, B.Charlton, Hurst, Hunt
Uniunea Sovietică: Psenichnikov, Afonin, Istomin, Kaplichni, Shesternev, Lenev, Malofeev, Banishevsky, Byshovets, Logofet, Evriuzhikin

FINALĂ – MECIUL 1
8 iunie, Roma, (Stadionul Olimpic)
Italia – Iugoslavia: 1-1 (în prelungiri)
Marcatori: Domenghini – min. 80; Dzajic – min. 39
Arbitru: Dienst (Elveția); Spectatori: 69.000
Italia: Zoff, Burgnich, Facchetti, Ferrini, Guarneri, Castano, Domenghini, Juliano, Anastasi, Lodetti, Prati
Iugoslavia: Pantelic, Fazlagic, Damjanovic, Pavlovic, Paunovic, Holcer, Petkovic, Trivic, Musemic, Acimovic, Dzajic

FINALĂ – MECIUL 2
10 iunie, Roma (Stadionul Olimpic)
Italia – Iugoslavia: 2-0
Marcatori: Riva – min. 11, Anastasi – min. 32
Arbitru: Ortiz de Mendibil (Spania); Spectatori: 50.000
Italia: Zoff, Burgnich, Facchetti, Salvadore, Guarneri, Rosato, Domenghini, Mazzola, Anastasi, De Sisti, Riva
Iugoslavia: Pantelic, Fazlagic, Damjanovic, Pavlovic, Paunovic, Holcer, Hosic, Trivic, Musemic, Acimovic, Dzajic

Golgheterul competiției: Riva (Italia) – 7 goluri
Golgheterul turneului final: Dzajic (Iugoslavia) – 2 goluri

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related