Saturday, January 28, 2023

1972 | Istoria Campionatului European din Belgia

Date:

Echipa care s-a remarcat, în cadrul acestei ediții, a fost nimeni alta decat câștigătoarea trofeului, Germania de Vest, care le avea în componență pe starurile: Sepp Maier, Franz Beckenbauer, Paul Breitner, Uli Hoeness sau Gerd Muller. Finala a fost disputată pe Stadionul Heysel din Bruxelles între Uniunea Sovietică și Germania de Vest, unde nemții s-au impus cu scorul de 3-0 și au stabilit o mare parte din lotul ce avea să câștige Campionatul Mondial din 1974.

PRELIMINARII

Grupa 1 [România]
Cehoslovacia – Finlanda: 1-1
România – Finlanda: 3-0
Țara Galilor – România: 0-0
Țara Galilor – Cehoslovacia: 1-3
Cehoslovacia – România: 1-0
Finlanda – Țara Galilor: 0-1
Finlanda – Cehoslovacia: 0-4
Finlanda – România: 0-4
Țara Galilor – Finlanda: 3-0
Cehoslovacia – Țara Galilor: 1-0
România – Cehoslovacia: 2-1
România – Țara Galilor: 2-0

1. România 6 4 1 1 11- 2 9
2. Cehoslovacia 6 4 1 1 11- 4 9
3. Țara Galilor 6 2 1 3 5- 6 5
4. Finlanda 6 0 1 5 1-16 1

Grupa 2 [Ungaria]
Norvegia – Ungaria: 1-3
Franța – Norvegia: 3-1
Bulgaria – Norvegia: 1-1
Ungaria – Franța: 1-1
Bulgaria – Ungaria: 3-0
Norvegia – Bulgaria: 1-4
Norvegia – Franța: 1-3
Ungaria – Bulgaria: 2-0
Franța – Ungaria: 0-2
Ungaria – Norvegia: 4-0
Franța – Bulgaria: 2-1
Bulgaria – Franța: 2-1

1. Ungaria 6 4 1 1 12- 5 9
2. Bulgaria 6 3 1 2 11- 7 7
3. Franța 6 3 1 2 10- 8 7
4. Norvegia 6 0 1 5 5-18 1

Grupa 3 [Anglia]
Malta – Grecia: 1-1
Grecia – Elveția: 0-1
Malta – Elveția: 1-2
Malta – Anglia: 0-1
Anglia – Grecia: 3-0
Elveția – Malta: 5-0
Anglia – Malta: 5-0
Elveția – Grecia: 1-0
Grecia – Malta: 2-0
Elveția – Anglia: 2-3
Anglia – Elveția: 1-1
Grecia – Anglia: 0-2

1. Anglia 6 5 1 0 15- 3 11
2. Elveția 6 4 1 1 12- 5 9
3. Grecia 6 1 1 4 3- 8 3
4. Malta 6 0 1 5 2-16 1

Grupa 4 [Uniunea Sovietică]
Spania – Irlanda de Nord: 3-0
Cipru – Irlanda de Nord: 0-3
Irlanda de Nord – Cipru: 5-0
Cipru – Spania: 0-2
Uniunea Sovietică – Spania: 2-1
Uniunea Sovietică – Cipru: 6-1
Uniunea Sovietică – Irlanda de Nord: 1-0
Irlanda de Nord – Uniunea Sovietică: 1-1
Spania – Uniunea Sovietică: 0-0
Cipru – Uniunea Sovietică: 1-3
Spania – Cipru: 7-0
Irlanda de Nord – Spania: 1-1

1. Uniunea Sovietică 6 4 2 0 13- 4 10
2. Spania 6 3 2 1 14- 3 8
3. Irlanda de Nord 6 2 2 2 10- 6 6
4. Cipru 6 0 0 6 2-26 0

Grupa 5 [Belgia]
Danemarca – Portugalia: 0-1
Scoția – Danemarca: 1-0
Belgia – Danemarca: 2-0
Belgia – Scoția: 3-0
Belgia – Portugalia: 3-0
Portugalia – Scoția: 2-0
Portugalia – Danemarca: 5-0
Danemarca – Belgia: 1-2
Danemarca – Scoția: 1-0
Scoția – Portugalia; 2-1
Scoția – Belgia: 1-0
Portugalia – Belgia: 1-1

1. Belgia 6 4 1 1 11- 3 9
2. Portugalia 6 3 1 2 10- 6 7
3. Scoția 6 3 0 3 4- 7 6
4. Danemarca 6 1 0 5 2-11 2

Grupa 6 [Italia]
Irlanda – Suedia: 1-1
Suedia – Irlanda: 1-0
Austria – Italia: 1-2
Italia – Irlanda: 3-0
Irlanda – Italia: 1-2
Suedia – Austria: 1-0
Irlanda – Austria: 1-4
Suedia – Italia: 0-0
Austria – Suedia: 1-0
Italia – Suedia: 3-0
Austria – Irlanda: 6-0
Italia – Austria: 2-2

1. Italia 6 4 2 0 12- 4 10
2. Austria 6 3 1 2 14- 6 7
3. Suedia 6 2 2 2 3- 5 6
4. Irlanda 6 0 1 5 3-17 1

Grupa 7 [Iugoslavia]
Olanda – Iugoslavia: 1-1
Germania de Est – Olanda: 1-0
Luxemburg – Germania de Est: 0-5
Olanda – Luxemburg: 6-0
Iugoslavia – Olanda: 2-0
Germania de Est – Luxemburg: 2-1
Germania de Est – Iugoslavia: 1-2
Luxemburg – Iugoslavia: 0-2
Olanda – Germania de Est: 3-2
Iugoslavia – Germania de Est: 0-0
Iugoslavia – Luxemburg: 0-0
Luxemburg – Olanda: 0-8 (în Eindhoven, Olanda)

1. Iugoslavia 6 3 3 0 7- 2 9
2. Olanda 6 3 1 2 18- 6 7
3. Germania de Est 6 3 1 2 11- 6 7
4. Luxemburg 6 0 1 5 1-23 1

Grupa 8 [Germania de Vest]
Polonia – Albania: 3-0
Germania de Vest – Turcia: 1-1
Turcia – Albania: 2-1
Albania – Germania de Vest: 0-1
Turcia – Germania de Vest: 0-3
Albania – Polonia: 1-1
Germania de Vest – Albania: 2-0
Polonia – Turcia: 5-1
Polonia – Germania de Vest: 1-3
Albania – Turcia: 3-0
Germania de Vest – Polonia: 0-0
Turcia – Polonia: 1-0

1. Germania de Vest 6 4 2 0 10- 2 10
2. Polonia 6 2 2 2 10- 6 6
3. Turcia 6 2 1 3 5-13 5
4. Albania 6 1 1 4 5- 9 3

SFERTURI DE FINALĂ
29 aprilie, Londra
Anglia – Germania de Vest: 1-3
Marcatori: Lee – min. 77; U. Hoeneß – min. 26, Netzer – min. 85 (penalty), G. Müller – min. 89
13 mai, Berlin
Germania de Vest – Anglia: 0-0

29 aprilie, Milano
Italia – Belgia: 0-0
13 mai, Bruxelles
Belgia – Italia: 2-1
Marcatori: Van Moer – min. 23, Van Himst – min. 72; Riva – min. 85 (penalty)

29 aprilie, Budapesta
Ungaria – România: 1-1
Marcatori: Branikovits – min. 11; Sătmăreanu – min. 55
14 mai, București
România – Ungaria: 2-2
Marcatori: Dobrin – min. 14, Neagu – min. 82; Szöke – min. 5, Kocsis – min. 35
17 mai, Belgrad
Ungaria – România: 2-1
Marcatori: Kocsis – min. 27 și min. 89; Neagu – min. 34

30 aprilie, Belgrad
Iugoslavia – Uniunea Sovietică: 0-0
13 mai, Moscova
Uniunea Sovietică – Iugoslavia: 3-0
Marcatori: Kolotov – min. 53, Banishevski – min. 74, Kozinkevich – min. 90

Turneul final a avut loc în Belgia.

SEMIFINALE
14 iunie, Antwerp (Stadion: Bosuil)
Germania de Vest – Belgia: 2-1
Marcatori: G. Müller – min. 24 și min. 71; Polleunis – min. 83
Arbitru: Mullen (Scoția); Spectatori: 56.000
Germania de Vest: Maier, Höttges, Beckenbauer, Schwarzenbeck, Breitner, U.Hoeneß (Grabowski 58), Wimmer, Netzer, Heynckes, G.Müller, E.Kremers
Belgia: Piot, Heylens, Van den Daele, Thissen, Dolmans, Dockx, Verheyen, M.Martens (Polleunis 70), Semmeling, Van Himst, Lambert

14 iunie, Bruxelles (Stadion: Astridpark)
Uniunea Sovietică – Ungaria: 1-0
Marcatori: Konkov – min. 53, Zámbö – min. 85 (penalty ratat)
Arbitru: Glöckner (Germania de Est); Spectatori: 2.000
Uniunea Sovietică: Rudakov, Dzodzuashvili, Kaplichny, Istomin, Khurtsilava, Kolotov, Troshkin, Baidachni, Banishevski (70 G.Nodia), Konkov, Onishenko
Ungaria: Géczi, Fábián, Páncsics, Bálint, P.Juhász, I.Juhász, Kocsis (60 Albert), Kü, Szöke, Bene (60 A.Dunai), Zámbö

MECIUL PENTRU LOCUL 3
17 iunie, Liege (Stadion Sclessin)
Belgia – Ungaria: 2-1
Marcatori: Lambert – min. 24, Van Himst – min. 28, Kü – min. 53 (penalty)
Arbitru: Boström (Suedia); Spectatori: 9.000
Belgia: Piot, Heylens, Van den Daele, Thissen, Dolmans, Dockx, Verheyen, Polleunis, Semmeling, Van Himst, Lambert
Ungaria: Géczi, Fábián, Páncsics, Bálint, P.Juhász, I.Juhász, Kü, Abert, Kozma, A.Dunai, Zámbö (46 Szücs)

FINALĂ
Bruxelles, June 18, Stade Heysel
Germania de Vest 3-0 Uniunea Sovietică
Marcatori: G.Müller – min. 27 și min. 58, Wimmer – min. 52
Arbitru: Marschall (Austria), Spectatori: 50.000
Germania de Vest: Maier, Höttges, Beckenbauer, Schwarzenbeck, Breitner, U.Hoeneß, Wimmer, Netzer, Heynckes, G.Müller, E.Kremers
Uniunea Sovietică: Rudakov, Dzodzuashvili, Kaplichny, Istomin, Khurtsilava, Kolotov, Troshkin, Baidachni, Banishevsky (66 Kozinkevich), Konkov (46 Dolmatov), Onishenko

Golgheterul competiției: G. Müller (Germania de Vest) 11 goluri
Golgheterul turneului final: G. Müller (Germania de Vest) 4 goluri

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related