Thursday, May 19, 2022

2016 | Istoria Campionatului European din Franţa

Date:

Pe 28 mai 2010, UEFA a anuntat ca Euro 2016 se va extinde la 24 de echipe, devenind astfel primul turneu final cu acest numar de echipe. A fost pentru a treia oara cand Franta a gazduit un Campionat European. Portugalia, calificata in faza eliminatorie abia de pe locul 3, a reusit sa o invinga in finala pe Franta cu scorul de 1-0, dupa un gol marcat de Eder in minutul 109. Cristiano Ronaldo, cel mai celebru jucator al Portugaliei a fost nevoit sa iasa de pe teren din cauza unei accidentari din minutul 25. A fost primul trofeu major castigata vreodata de selectionata Portugaliei.

Qualifying Stage
France qualify as hosts.

Group A
9- 9-14 Astana Kazakhstan 0-0 Latvia
9- 9-14 Praha Czech Republic 2-1 Netherlands
9- 9-14 Reykjavík Iceland 3-0 Turkey
10-10-14 Riga Latvia 0-3 Iceland
10-10-14 Amsterdam Netherlands 3-1 Kazakhstan
10-10-14 Istanbul Turkey 1-2 Czech Republic
13-10-14 Astana Kazakhstan 2-4 Czech Republic
13-10-14 Reykjavík Iceland 2-0 Netherlands
13-10-14 Riga Latvia 1-1 Turkey
16-11-14 Amsterdam Netherlands 6-0 Latvia
16-11-14 Plzen Czech Republic 2-1 Iceland
16-11-14 Istanbul ´ Turkey 3-1 Kazakhstan
28- 3-15 Astana Kazakhstan 0-3 Iceland
28- 3-15 Praha Czech Republic 1-1 Latvia
28- 3-15 Amsterdam Netherlands 1-1 Turkey
12- 6-15 Almaty Kazakhstan 0-1 Turkey
12- 6-15 Reykjavík Iceland 2-1 Czech Republic
12- 6-15 Riga Latvia 0-2 Netherlands
3- 9-15 Plzen Czech Republic 2-1 Kazakhstan
3- 9-15 Amsterdam Netherlands 0-1 Iceland
3- 9-15 Konya Turkey 1-1 Latvia
6- 9-15 Riga Latvia 1-2 Czech Republic
6- 9-15 Konya Turkey 3-0 Netherlands
6- 9-15 Reykjavík Iceland 0-0 Kazakhstan
10-10-15 Reykjavík Iceland 2-2 Latvia
10-10-15 Astana Kazakhstan 1-2 Netherlands
10-10-15 Praha Czech Republic 0-2 Turkey
13-10-15 Riga Latvia 0-1 Kazakhstan
13-10-15 Amsterdam Netherlands 2-3 Czech Republic
13-10-15 Bursa Turkey 1-0 Iceland

1.CZECH REPUBLIC 10 7 1 2 19-14 22
2.ICELAND 10 6 2 2 17- 6 20
3.Turkey 10 5 3 2 14- 9 18 Playoff
4.Netherlands 10 4 1 5 17-14 13
5.Kazakhstan 10 1 2 7 7-18 5 [2 1 1 0 1-0 4]
6.Latvia 10 0 5 5 6-19 5 [2 0 1 1 0-1 1]

Group B
9- 9-14 Andorra la V. Andorra 1-2 Wales
9- 9-14 Zenica Bosnia-Herzegovina 1-2 Cyprus
10-10-14 Brussel Belgium 6-0 Andorra
10-10-14 Lefkosia Cyprus 1-2 Israel
10-10-14 Cardiff Wales 0-0 Bosnia-Herzegovina
13-10-14 Andorra la V. Andorra 1-4 Israel
13-10-14 Zenica Bosnia-Herzegovina 1-1 Belgium
13-10-14 Cardiff Wales 2-1 Cyprus
16-11-14 Bruxelles Belgium 0-0 Wales
16-11-14 Lefkosia Cyprus 5-0 Andorra
16-11-14 Haifa Israel 3-0 Bosnia-Herzegovina
28- 3-15 Haifa Israel 0-3 Wales
28- 3-15 Andorra la V. Andorra 0-3 Bosnia-Herzegovina
28- 3-15 Brussel Belgium 5-0 Cyprus
31- 3-15 Jerusalem Israel 0-1 Belgium
12- 6-15 Andorra la V. Andorra 1-3 Cyprus
12- 6-15 Zenica Bosnia-Herzegovina 3-1 Israel
12- 6-15 Cardiff Wales 1-0 Belgium
3- 9-15 Bruxelles Belgium 3-1 Bosnia-Herzegovina
3- 9-15 Lefkosia Cyprus 0-1 Wales
3- 9-15 Haifa Israel 4-0 Andorra
6- 9-15 Cardiff Wales 0-0 Israel
6- 9-15 Zenica Bosnia-Herzegovina 3-0 Andorra
6- 9-15 Lefkosia Cyprus 0-1 Belgium
10-10-15 Andorra la V. Andorra 1-4 Belgium
10-10-15 Zenica Bosnia-Herzegovina 2-0 Wales
10-10-15 Jerusalem Israel 1-2 Cyprus
13-10-15 Brussel Belgium 3-1 Israel
13-10-15 Lefkosia Cyprus 2-3 Bosnia-Herzegovina
13-10-15 Cardiff Wales 2-0 Andorra

1.BELGIUM 10 7 2 1 24- 5 23
2.WALES 10 6 3 1 11- 4 21
3.Bosnia-Herzegovina 10 5 2 3 17-12 17 Playoff
4.Israel 10 4 1 5 16-14 13
5.Cyprus 10 4 0 6 16-17 12
6.Andorra 10 0 0 10 4-36 0

Group C
8- 9-14 Luxembourg Luxembourg 1-1 Belarus
8- 9-14 Valencia Spain 5-1 Macedonia
8- 9-14 Kyiv Ukraine 0-1 Slovakia
9-10-14 Barysau Belarus 0-2 Ukraine
9-10-14 Skopje Macedonia 3-2 Luxembourg
9-10-14 Zilina Slovakia 2-1 Spain
12-10-14 Lviv Ukraine 1-0 Macedonia
12-10-14 Barysau Belarus 1-3 Slovakia
12-10-14 Luxembourg Luxembourg 0-4 Spain
15-11-14 Luxembourg Luxembourg 0-3 Ukraine
15-11-14 Skopje Macedonia 0-2 Slovakia
15-11-14 Huelva Spain 3-0 Belarus
27- 3-15 Skopje Macedonia 1-2 Belarus
27- 3-15 Zilina Slovakia 3-0 Luxembourg
27- 3-15 Sevilla Spain 1-0 Ukraine
14- 6-15 Lviv Ukraine 3-0 Luxembourg
14- 6-15 Barysau Belarus 0-1 Spain
14- 6-15 Zilina Slovakia 2-1 Macedonia
5- 9-15 Luxembourg Luxembourg 1-0 Macedonia
5- 9-15 Lviv Ukraine 3-1 Belarus
5- 9-15 Oviedo Spain 2-0 Slovakia
8- 9-15 Barysau Belarus 2-0 Luxembourg
8- 9-15 Skopje Macedonia 0-1 Spain
8- 9-15 Zilina Slovakia 0-0 Ukraine
9-10-15 Skopje Macedonia 0-2 Ukraine
9-10-15 Zilina Slovakia 0-1 Belarus
9-10-15 Logroño Spain 4-0 Luxembourg
12-10-15 Barysau Belarus 0-0 Macedonia
12-10-15 Luxembourg Luxembourg 2-4 Slovakia
12-10-15 Kyiv Ukraine 0-1 Spain

1.SPAIN 10 9 0 1 23- 3 27
2.SLOVAKIA 10 7 1 2 17- 8 22
3.Ukraine 10 6 1 3 14- 4 19 Playoff
4.Belarus 10 3 2 5 8-14 11
5.Luxembourg 10 1 1 8 6-27 4 [2 1 0 1 3-3 3; 2 ag]
6.Macedonia 10 1 1 8 6-18 4 [2 1 0 1 3-3 3; 0 ag]

Group D

7- 9-14 Tbilisi Georgia 1-2 Ireland
7- 9-14 Dortmund Germany 2-1 Scotland
7- 9-14 Faro Gibraltar 0-7 Poland
11-10-14 Dublin Ireland 7-0 Gibraltar
11-10-14 Glasgow Scotland 1-0 Georgia
11-10-14 Warszawa Poland 2-0 Germany
14-10-14 Gelsenkirchen Germany 1-1 Ireland
14-10-14 Faro Gibraltar 0-3 Georgia
14-10-14 Warszawa Poland 2-2 Scotland
14-11-14 Tbilisi Georgia 0-4 Poland
14-11-14 Nürnberg Germany 4-0 Gibraltar
14-11-14 Glasgow Scotland 1-0 Ireland
29- 3-15 Tbilisi Georgia 0-2 Germany
29- 3-15 Glasgow Scotland 6-1 Gibraltar
29- 3-15 Dublin Ireland 1-1 Poland
13- 6-15 Warszawa Poland 4-0 Georgia
13- 6-15 Dublin Ireland 1-1 Scotland
13- 6-15 Faro Gibraltar 0-7 Germany
4- 9-15 Tbilisi Georgia 1-0 Scotland
4- 9-15 Frankfurt/Main Germany 3-1 Poland
4- 9-15 Faro Gibraltar 0-4 Ireland
7- 9-15 Warszawa Poland 8-1 Gibraltar
7- 9-15 Dublin Ireland 1-0 Georgia
7- 9-15 Glasgow Scotland 2-3 Germany
8-10-15 Tbilisi Georgia 4-0 Gibraltar
8-10-15 Dublin Ireland 1-0 Germany
8-10-15 Glasgow Scotland 2-2 Poland
11-10-15 Leipzig Germany 2-1 Georgia
11-10-15 Faro Gibraltar 0-6 Scotland
11-10-15 Warszawa Poland 2-1 Ireland

1.GERMANY 10 7 1 2 24- 9 22
2.POLAND 10 6 3 1 33-10 21
3.Ireland 10 5 3 2 19- 7 18 Playoff
4.Scotland 10 4 3 3 22-12 15
5.Georgia 10 3 0 7 10-16 9
6.Gibraltar 10 0 0 10 2-56 0

Group E
8- 9-14 Tallinn Estonia 1-0 Slovenia
8- 9-14 Serravalle San Marino 0-2 Lithuania
8- 9-14 Basel Switzerland 0-2 England
9-10-14 London England 5-0 San Marino
9-10-14 Vilnius Lithuania 1-0 Estonia
9-10-14 Maribor Slovenia 1-0 Switzerland
12-10-14 Tallinn Estonia 0-1 England
12-10-14 Vilnius Lithuania 0-2 Slovenia
14-10-14 Serravalle San Marino 0-4 Switzerland
15-11-14 London England 3-1 Slovenia
15-11-14 Serravalle San Marino 0-0 Estonia
15-11-14 Sankt Gallen Switzerland 4-0 Lithuania
27- 3-15 London England 4-0 Lithuania
27- 3-15 Ljubljana Slovenia 6-0 San Marino
27- 3-15 Luzern Switzerland 3-0 Estonia
14- 6-15 Tallinn Estonia 2-0 San Marino
14- 6-15 Ljubljana Slovenia 2-3 England
14- 6-15 Vilnius Lithuania 1-2 Switzerland
5- 9-15 Tallinn Estonia 1-0 Lithuania
5- 9-15 Serravalle San Marino 0-6 England
5- 9-15 Basel Switzerland 3-2 Slovenia
8- 9-15 London England 2-0 Switzerland
8- 9-15 Vilnius Lithuania 2-1 San Marino
8- 9-15 Maribor Slovenia 1-0 Estonia
9-10-15 London England 2-0 Estonia
9-10-15 Ljubljana Slovenia 1-1 Lithuania
9-10-15 Sankt Gallen Switzerland 7-0 San Marino
12-10-15 Tallinn Estonia 0-1 Switzerland
12-10-15 Vilnius Lithuania 0-3 England
12-10-15 Serravalle San Marino 0-2 Slovenia

1.ENGLAND 10 10 0 0 31- 3 30
2.SWITZERLAND 10 7 0 3 24- 8 21
3.Slovenia 10 5 1 4 18-11 16 Playoff
4.Estonia 10 3 1 6 4- 9 10 [2 1 0 1 1-1 3]
5.Lithuania 10 3 1 6 7-18 10 [2 1 0 1 1-1 3]
6.San Marino 10 0 1 9 1-36 1

Group F
7- 9-14 Budapest Hungary 1-2 Northern Ireland
7- 9-14 Tórshavn Faroe Islands 1-3 Finland
7- 9-14 Piraeus Greece 0-1 Romania
11-10-14 Bucuresti Romania 1-1 Hungary
11-10-14 Helsinki Finland 1-1 Greece
11-10-14 Belfast Northern Ireland 2-0 Faroe Islands
14-10-14 Tórshavn Faroe Islands 0-1 Hungary
14-10-14 Helsinki Finland 0-2 Romania
14-10-14 Piraeus Greece 0-2 Northern Ireland
14-11-14 Piraeus Greece 0-1 Faroe Islands
14-11-14 Budapest Hungary 1-0 Finland
14-11-14 Bucuresti Romania 2-0 Northern Ireland
29- 3-15 Belfast Northern Ireland 2-1 Finland
29- 3-15 Ploiesti Romania 1-0 Faroe Islands
29- 3-15 Budapest Hungary 0-0 Greece
13- 6-15 Helsinki Finland 0-1 Hungary
13- 6-15 Tórshavn Faroe Islands 2-1 Greece
13- 6-15 Belfast Northern Ireland 0-0 Romania
4- 9-15 Tórshavn Faroe Islands 1-3 Northern Ireland
4- 9-15 Piraeus Greece 0-1 Finland
4- 9-15 Budapest Hungary 0-0 Romania
7- 9-15 Helsinki Finland 1-0 Faroe Islands
7- 9-15 Belfast Northern Ireland 1-1 Hungary
7- 9-15 Bucuresti Romania 0-0 Greece
8-10-15 Budapest Hungary 2-1 Faroe Islands
8-10-15 Belfast Northern Ireland 3-1 Greece
8-10-15 Bucuresti Romania 1-1 Finland
11-10-15 Tórshavn Faroe Islands 0-3 Romania
11-10-15 Helsinki Finland 1-1 Northern Ireland
11-10-15 Piraeus Greece 4-3 Hungary

1.NORTHERN IRELAND 10 6 3 1 16- 8 21
2.ROMANIA 10 5 5 0 11- 2 20
3.Hungary 10 4 4 2 11- 9 16 Playoff
4.Finland 10 3 3 4 9-10 12
5.Faroe Islands 10 2 0 8 6-17 6 [2 2 0 0 3-1 6]
6.Greece 10 1 3 6 7-14 6 [2 0 0 2 1-3 0]
Group G
8- 9-14 Khimki Russia 4-0 Liechtenstein
8- 9-14 Wien Austria 1-1 Sweden
8- 9-14 Podgorica Montenegro 2-0 Moldova
9-10-14 Vaduz Liechtenstein 0-0 Montenegro
9-10-14 Chisinau Moldova 1-2 Austria
9-10-14 Solna Sweden 1-1 Russia
12-10-14 Wien Austria 1-0 Montenegro
12-10-14 Moskva Russia 1-1 Moldova
12-10-14 Solna Sweden 2-0 Liechtenstein
15-11-14 Wien Austria 1-0 Russia
15-11-14 Chisinau Moldova 0-1 Liechtenstein
15-11-14 Podgorica Montenegro 1-1 Sweden
27- 3-15 Vaduz Liechtenstein 0-5 Austria
27- 3-15 Podgorica Montenegro awd Russia [awarded 0-3; abandoned at 0-0
27- 3-15 Chisinau Moldova 0-2 Sweden in 67′ due to crowd trouble]
14- 6-15 Vaduz Liechtenstein 1-1 Moldova
14- 6-15 Moskva Russia 0-1 Austria
14- 6-15 Solna Sweden 3-1 Montenegro
5- 9-15 Moskva Russia 1-0 Sweden
5- 9-15 Wien Austria 1-0 Moldova
5- 9-15 Podgorica Montenegro 2-0 Liechtenstein
8- 9-15 Vaduz Liechtenstein 0-7 Russia
8- 9-15 Chisinau Moldova 0-2 Montenegro
8- 9-15 Solna Sweden 1-4 Austria
9-10-15 Vaduz Liechtenstein 0-2 Sweden
9-10-15 Chisinau Moldova 1-2 Russia
9-10-15 Podgorica Montenegro 2-3 Austria
12-10-15 Wien Austria 3-0 Liechtenstein
12-10-15 St. Peterburg Russia 2-0 Montenegro
12-10-15 Solna Sweden 2-0 Moldova

1.AUSTRIA 10 9 1 0 22- 5 28
2.RUSSIA 10 6 2 2 21- 5 20
3.Sweden 10 5 3 2 15- 9 18 Playoff
4.Montenegro 10 3 2 5 10-13 11
5.Liechtenstein 10 1 2 7 2-26 5
6.Moldova 10 0 2 8 4-16 2

Group H
9- 9-14 Baki Azerbaijan 1-2 Bulgaria
9- 9-14 Zagreb Croatia 2-0 Malta
9- 9-14 Oslo Norway 0-2 Italy
10-10-14 Sofia Bulgaria 0-1 Croatia
10-10-14 Palermo Italy 2-1 Azerbaijan
10-10-14 Ta’ Qali Malta 0-3 Norway
13-10-14 Osijek Croatia 6-0 Azerbaijan
13-10-14 Ta’ Qali Malta 0-1 Italy
13-10-14 Oslo Norway 2-1 Bulgaria
16-11-14 Baki Azerbaijan 0-1 Norway
16-11-14 Sofia Bulgaria 1-1 Malta
16-11-14 Milano Italy 1-1 Croatia
28- 3-15 Baki Azerbaijan 2-0 Malta
28- 3-15 Zagreb Croatia 5-1 Norway
28- 3-15 Sofia Bulgaria 2-2 Italy
12- 6-15 Split Croatia 1-1 Italy
12- 6-15 Ta’ Qali Malta 0-1 Bulgaria
12- 6-15 Oslo Norway 0-0 Azerbaijan
3- 9-15 Baki Azerbaijan 0-0 Croatia
3- 9-15 Sofia Bulgaria 0-1 Norway
3- 9-15 Firenze Italy 1-0 Malta
6- 9-15 Ta’ Qali Malta 2-2 Azerbaijan
6- 9-15 Oslo Norway 2-0 Croatia
6- 9-15 Palermo Italy 1-0 Bulgaria
10-10-15 Baki Azerbaijan 1-3 Italy
10-10-15 Oslo Norway 2-0 Malta
10-10-15 Zagreb Croatia 3-0 Bulgaria
13-10-15 Sofia Bulgaria 2-0 Azerbaijan
13-10-15 Roma Italy 2-1 Norway
13-10-15 Ta’ Qali Malta 0-1 Croatia

1.ITALY 10 7 3 0 16- 7 24
2.CROATIA 10 6 3 1 20- 5 20 [-1]
3.Norway 10 6 1 3 13-10 19 Playoff
4.Bulgaria 10 3 2 5 9-12 11
5.Azerbaijan 10 1 3 6 7-18 6
6.Malta 10 0 2 8 3-16 2

NB: Croatia 1 point deducted because a swastika had been sprayed into the grass ahead
of their match behind closed doors against Italy on 12- 6-15

Group I
7- 9-14 København Denmark 2-1 Armenia
7- 9-14 Aveiro Portugal 0-1 Albania
7- 9-14 Beograd Serbia 1-1 France
11-10-14 Yerevan Armenia 1-1 Serbia
11-10-14 Elbasan Albania 1-1 Denmark
11-10-14 Paris France 2-1 Portugal
14-10-14 København Denmark 0-1 Portugal
14-10-14 Beograd Serbia awd Albania [awarded 0-3; abandoned at 0-0 in 41′
14-10-14 Yerevan Armenia 0-3 France after crowd trouble; UEFA awarded the
14-11-14 Faro Portugal 1-0 Armenia match 3-0 to Serbia while deducting
14-11-14 Beograd Serbia 1-3 Denmark Serbia 3 points but CAS ruled in
14-11-14 Rennes France 1-1 Albania Albania’s favour]
29- 3-15 Elbasan Albania 2-1 Armenia
29- 3-15 Lisboa Portugal 2-1 Serbia
29- 3-15 Saint-Etienne France 2-0 Denmark
13- 6-15 Yerevan Armenia 2-3 Portugal
13- 6-15 København Denmark 2-0 Serbia
13- 6-15 Elbasan Albania 1-0 France
4- 9-15 København Denmark 0-0 Albania
4- 9-15 Novi Sad Serbia 2-0 Armenia
4- 9-15 Lisboa Portugal 0-1 France
7- 9-15 Yerevan Armenia 0-0 Denmark
7- 9-15 Elbasan Albania 0-1 Portugal
7- 9-15 Bordeaux France 2-1 Serbia
8-10-15 Elbasan Albania 0-2 Serbia
8-10-15 Braga Portugal 1-0 Denmark
8-10-15 Nice France 4-0 Armenia
11-10-15 Yerevan Armenia 0-3 Albania
11-10-15 Beograd Serbia 1-2 Portugal
11-10-15 København Denmark 1-2 France

1.PORTUGAL 8 7 0 1 11- 5 21
2.ALBANIA 8 4 2 2 10- 5 14
3.Denmark 8 3 3 2 8- 5 12 Playoff
4.Serbia 8 2 1 5 8-13 4 [-3]
5.Armenia 8 0 2 6 5-14 2
-.France play hors concours friendlies against team on bye

NB: Serbia 3 points deducted for crowd trouble in their match against Albania on 14 Oct 2014

Playoffs 3rd Placed Teams
Ranking:

1.TURKEY 8 5 1 2 12- 7 16 [group A]
2.Hungary 8 4 3 1 8- 5 15 [group F]
3.Ukraine 8 4 1 3 11- 4 13 [group C]
4.Norway 8 4 1 3 8-10 13 [group H]
5.Denmark 8 3 3 2 8- 5 12 [group I]
6.Sweden 8 3 3 2 11- 9 12 [group G]
7.Ireland 8 3 3 2 8- 7 12 [group D]
8.Bosnia-Herzegovina 8 3 2 3 11-12 11 [group B]
9.Slovenia 8 3 1 4 10-11 10 [group E]

NB: Turkey qualified directly; the other countries play off for the final four spots.

First Legs
12-11-15 Olso Norway 0-1 Hungary
13-11-15 Zenica Bosnia-Herzegovina 1-1 Ireland
14-11-15 Lviv Ukraine 2-0 Slovenia
14-11-15 Solna Sweden 2-1 Denmark

Second Legs
15-11-15 Budapest Hungary 2-1 Norway
16-11-15 Dublin Ireland 2-0 Bosnia-Herzegovina
17-11-15 Maribor Slovenia 1-1 Ukraine
17-11-15 København Denmark 2-2 Sweden

Final Tournament (in France)
June 10 – July 10, 2016

France qualified as hosts.

match details final tournament

Group A
10- 6-16 Paris St-Denis France 2-1 Romania
11- 6-16 Lens Albania 0-1 Switzerland
15- 6-16 Paris Romania 1-1 Switzerland
15- 6-16 Marseille France 2-0 Albania
19- 6-16 Lyon Romania 0-1 Albania
19- 6-16 Lille France 0-0 Switzerland

1.FRANCE 3 2 1 0 4- 1 7
2.SWITZERLAND 3 1 2 0 2- 1 5
3.Albania 3 1 0 2 1- 3 3
4.Romania 3 0 1 2 2- 4 1

Group B
11- 6-16 Bordeaux Wales 2-1 Slovakia
11- 6-16 Marseille England 1-1 Russia
15- 6-16 Lille Russia 1-2 Slovakia
16- 6-16 Lens England 2-1 Wales
20- 6-16 Toulouse Russia 0-3 Wales
20- 6-16 Saint-Etienne Slovakia 0-0 England

1.WALES 3 2 0 1 6- 3 6
2.ENGLAND 3 1 2 0 3- 2 5
3.SLOVAKIA 3 1 1 1 3- 3 4
4.Russia 3 0 1 2 2- 6 1

Group C
12- 6-16 Nice Poland 1-0 Northern Ireland
12- 6-16 Lille Germany 2-0 Ukraine
16- 6-16 Lyon Ukraine 0-2 Northern Ireland
16- 6-16 Paris St-Denis Germany 0-0 Poland
21- 6-16 Paris Northern Ireland 0-1 Germany
21- 6-16 Marseille Ukraine 0-1 Poland

1.GERMANY 3 2 1 0 3- 0 7 [0-0]
2.POLAND 3 2 1 0 2- 0 7 [0-0]
3.NORTHERN IRELAND 3 1 0 2 2- 2 3
4.Ukraine 3 0 0 3 0- 5 0

Group D
12- 6-16 Paris Turkey 0-1 Croatia
13- 6-16 Toulouse Spain 1-0 Czech Republic
17- 6-16 Saint-Etienne Czech Republic 2-2 Croatia
17- 6-16 Nice Spain 3-0 Turkey
21- 6-16 Bordeaux Croatia 2-1 Spain
21- 6-16 Lens Czech Republic 0-2 Turkey

1.CROATIA 3 2 1 0 5- 3 7
2.SPAIN 3 2 0 1 5- 2 6
3.Turkey 3 1 0 2 2- 4 3
4.Czech Republic 3 0 1 2 2- 5 1

Group E
13- 6-16 Paris St-Denis Ireland 1-1 Sweden
13- 6-16 Lyon Belgium 0-2 Italy
17- 6-16 Toulouse Italy 1-0 Sweden
18- 6-16 Bordeaux Belgium 3-0 Ireland
22- 6-16 Lille Italy 0-1 Ireland
22- 6-16 Nice Sweden 0-1 Belgium

1.ITALY 3 2 0 1 3- 1 6 [2-0]
2.BELGIUM 3 2 0 1 4- 2 6 [0-2]
3.IRELAND 3 1 1 1 2- 4 4
4.Sweden 3 0 1 2 1- 3 1

Group F
14- 6-16 Bordeaux Austria 0-2 Hungary
14- 6-16 Saint-Etienne Portugal 1-1 Iceland
18- 6-16 Marseille Iceland 1-1 Hungary
18- 6-16 Paris Portugal 0-0 Austria
22- 6-16 Lyon Hungary 3-3 Portugal
22- 6-16 Paris St-Denis Iceland 2-1 Austria

1.HUNGARY 3 1 2 0 6- 4 5 [1-1]
2.ICELAND 3 1 2 0 4- 3 5 [1-1]
3.PORTUGAL 3 0 3 0 4- 4 3
4.Austria 3 0 1 2 1- 4 1

1/8 Finals
25- 6-16 Saint-Etienne Switzerland 1-1 Poland [aet, 4-5 pen]
25- 6-16 Paris Wales 1-0 Northern Ireland
25- 6-16 Lens Croatia 0-1 Portugal [aet]
26- 6-16 Lyon France 2-1 Ireland
26- 6-16 Lille Germany 3-0 Slovakia
26- 6-16 Toulouse Hungary 0-4 Belgium
27- 6-16 Paris St-Denis Italy 2-0 Spain
27- 6-16 Nice England 1-2 Iceland

Quarterfinals
30- 6-16 Marseille Poland 1-1 Portugal [aet, 3-5 pen]
1- 7-16 Lille Wales 3-1 Belgium
2- 7-16 Bordeaux Germany 1-1 Italy [aet, 6-5 pen]
3- 7-16 Paris St-Denis France 5-2 Iceland

Semifinals
6- 7-16 Lyon Portugal 2-0 Wales
7- 7-16 Marseille France 2-0 Germany

Final
10- 7-16 Paris St-Denis France 0-1 Portugal [aet]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related