Thursday, May 19, 2022

2020 | Istoria Campionatului European găzduit de 11 ţări în anul 2021

Date:

Qualifying Stage
Group A
22- 3-19 Sofia Bulgaria 1-1 Montenegro
22- 3-19 London England 5-0 Czech Republic
25- 3-19 Pristina Kosovo 1-1 Bulgaria
25- 3-19 Podgorica Montenegro 1-5 England
7- 6-19 Praha Czech Republic 2-1 Bulgaria
7- 6-19 Podgorica Montenegro 1-1 Kosovo
10- 6-19 Sofia Bulgaria 2-3 Kosovo
10- 6-19 Olomouc Czech Republic 3-0 Montenegro
7- 9-19 Pristina Kosovo 2-1 Czech Republic
7- 9-19 London England 4-0 Bulgaria
10- 9-19 Southampton England 5-3 Kosovo
10- 9-19 Podgorica Montenegro 0-3 Czech Republic
11-10-19 Praha Czech Republic 2-1 England
11-10-19 Podgorica Montenegro 0-0 Bulgaria
14-10-19 Sofia Bulgaria 0-6 England
14-10-19 Pristina Kosovo 2-0 Montenegro
14-11-19 Plzen Czech Republic 2-1 Kosovo
14-11-19 London England 7-0 Montenegro
17-11-19 Sofia Bulgaria 1-0 Czech Republic
17-11-19 Pristina Kosovo 0-4 England

1.ENGLAND 8 7 0 1 37- 6 21
2.CZECH REPUBLIC 8 5 0 3 13-11 15
3.Kosovo 8 3 2 3 13-16 11
4.Bulgaria 8 1 3 4 6-17 6
5.Montenegro 8 0 3 5 3-22 3

Group B
22- 3-19 Luxembourg Luxembourg 2-1 Lithuania
22- 3-19 Lisboa Portugal 0-0 Ukraine
25- 3-19 Luxembourg Luxembourg 1-2 Ukraine
25- 3-19 Lisboa Portugal 1-1 Serbia
7- 6-19 Vilnius Lithuania 1-1 Luxembourg
7- 6-19 Lviv Ukraine 5-0 Serbia
10- 6-19 Beograd Serbia 4-1 Lithuania
10- 6-19 Lviv Ukraine 1-0 Luxembourg
7- 9-19 Vilnius Lithuania 0-3 Ukraine
7- 9-19 Beograd Serbia 2-4 Portugal
10- 9-19 Vilnius Lithuania 1-5 Portugal
10- 9-19 Luxembourg Luxembourg 1-3 Serbia
11-10-19 Lisboa Portugal 3-0 Luxembourg
11-10-19 Kharkiv Ukraine 2-0 Lithuania
14-10-19 Vilnius Lithuania 1-2 Serbia
14-10-19 Kyiv Ukraine 2-1 Portugal
14-11-19 Faro Portugal 6-0 Lithuania
14-11-19 Beograd Serbia 3-2 Luxembourg
17-11-19 Luxembourg Luxembourg 0-2 Portugal
17-11-19 Beograd Serbia 2-2 Ukraine

1.UKRAINE 8 6 2 0 17- 4 20
2.PORTUGAL 8 5 2 1 22- 6 17
3.Serbia 8 4 2 2 17-17 14
4.Luxembourg 8 1 1 6 7-16 4
5.Lithuania 8 0 1 7 5-25 1

Group C

21- 3-19 Rotterdam Netherlands 4-0 Belarus
21- 3-19 Belfast Northern Ireland 2-0 Estonia
24- 3-19 Amsterdam Netherlands 2-3 Germany
24- 3-19 Belfast Northern Ireland 2-1 Belarus
8- 6-19 Tallinn Estonia 1-2 Northern Ireland
8- 6-19 Barysau Belarus 0-2 Germany
11- 6-19 Barysau Belarus 0-1 Northern Ireland
11- 6-19 Mainz Germany 8-0 Estonia
6- 9-19 Tallinn Estonia 1-2 Belarus
6- 9-19 Hamburg Germany 2-4 Netherlands
9- 9-19 Tallinn Estonia 0-4 Netherlands
9- 9-19 Belfast Northern Ireland 0-2 Germany
10-10-19 Minsk Belarus 0-0 Estonia
10-10-19 Rotterdam Netherlands 3-1 Northern Ireland
13-10-19 Minsk Belarus 1-2 Netherlands
13-10-19 Tallinn Estonia 0-3 Germany
16-11-19 M’gladbach Germany 4-0 Belarus
16-11-19 Belfast Northern Ireland 0-0 Netherlands
19-11-19 Frankfurt/Main Germany 6-1 Northern Ireland
19-11-19 Amsterdam Netherlands 5-0 Estonia

1.GERMANY 8 7 0 1 30- 7 21
2.NETHERLANDS 8 6 1 1 24- 7 19
3.Northern Ireland 8 4 1 3 9-13 13
4.Belarus 8 1 1 6 4-16 4
5.Estonia 8 0 1 7 2-26 1

Group D

23- 3-19 Tbilisi Georgia 0-2 Switzerland
23- 3-19 Gibraltar Gibraltar 0-1 Ireland
26- 3-19 Dublin Ireland 1-0 Georgia
26- 3-19 Basel Switzerland 3-3 Denmark
7- 6-19 Tbilisi Georgia 3-0 Gibraltar
7- 6-19 Kobenhavn Denmark 1-1 Ireland
10- 6-19 Kobenhavn Denmark 5-1 Georgia
10- 6-19 Dublin Ireland 2-0 Gibraltar
5- 9-19 Gibraltar Gibraltar 0-6 Denmark
5- 9-19 Dublin Ireland 1-1 Switzerland
8- 9-19 Tbilisi Georgia 0-0 Denmark
8- 9-19 Sion Switzerland 4-0 Gibraltar
12-10-19 Tbilisi Georgia 0-0 Ireland
12-10-19 Kobenhavn Denmark 1-0 Switzerland
15-10-19 Gibraltar Gibraltar 2-3 Georgia
15-10-19 Genève Switzerland 2-0 Ireland
15-11-19 Kobenhavn Denmark 6-0 Gibraltar
15-11-19 Sankt Gallen Switzerland 1-0 Georgia
18-11-19 Gibraltar Gibraltar 1-6 Switzerland
18-11-19 Dublin Ireland 1-1 Denmark

1.SWITZERLAND 8 5 2 1 19- 6 17
2.DENMARK 8 4 4 0 23- 6 16
3.Ireland 8 3 4 1 7- 5 13
4.Georgia 8 2 2 4 7-11 8
5.Gibraltar 8 0 0 8 3-31 0

Group E

21- 3-19 Zagreb Croatia 2-1 Azerbaijan
21- 3-19 Trnava Slovakia 2-0 Hungary
24- 3-19 Cardiff Wales 1-0 Slovakia
24- 3-19 Budapest Hungary 2-1 Croatia
8- 6-19 Osijek Croatia 2-1 Wales
8- 6-19 Baki Azerbaijan 1-3 Hungary
11- 6-19 Baki Azerbaijan 1-5 Slovakia
11- 6-19 Budapest Hungary 1-0 Wales
6- 9-19 Trnava Slovakia 0-4 Croatia
6- 9-19 Cardiff Wales 2-1 Azerbaijan
9- 9-19 Baki Azerbaijan 1-1 Croatia
9- 9-19 Budapest Hungary 1-2 Slovakia
10-10-19 Split Croatia 3-0 Hungary
10-10-19 Trnava Slovakia 1-1 Wales
13-10-19 Budapest Hungary 1-0 Azerbaijan
13-10-19 Cardiff Wales 1-1 Croatia
16-11-19 Baki Azerbaijan 0-2 Wales
16-11-19 Rijeka Croatia 3-1 Slovakia
19-11-19 Trnava Slovakia 2-0 Azerbaijan
19-11-19 Cardiff Wales 2-0 Hungary

1.CROATIA 8 5 2 1 17- 7 17
2.WALES 8 4 2 2 10- 6 14
3.Slovakia 8 4 1 3 13-11 13
4.Hungary 8 4 0 4 8-11 12
5.Azerbaijan 8 0 1 7 5-18 1

Group F
23- 3-19 Ta’ Qali Malta 2-1 Faroe Islands
23- 3-19 Solna Sweden 2-1 Romania
23- 3-19 Valencia Spain 2-1 Norway
26- 3-19 Ta’ Qali Malta 0-2 Spain
26- 3-19 Oslo Norway 3-3 Sweden
26- 3-19 Cluj Romania 4-1 Faroe Islands
7- 6-19 Tórshavn Faroe Islands 1-4 Spain
7- 6-19 Oslo Norway 2-2 Romania
7- 6-19 Solna Sweden 3-0 Malta
10- 6-19 Tórshavn Faroe Islands 0-2 Norway
10- 6-19 Ta’ Qali Malta 0-4 Romania
10- 6-19 Madrid Spain 3-0 Sweden
5- 9-19 Tórshavn Faroe Islands 0-4 Sweden
5- 9-19 Oslo Norway 2-0 Malta
5- 9-19 Bucuresti Romania 1-2 Spain
8- 9-19 Ploiesti Romania 1-0 Malta
8- 9-19 Gijón Spain 4-0 Faroe Islands
8- 9-19 Solna Sweden 1-1 Norway
12-10-19 Tórshavn Faroe Islands 0-3 Romania
12-10-19 Ta’ Qali Malta 0-4 Sweden
12-10-19 Oslo Norway 1-1 Spain
15-10-19 Tórshavn Faroe Islands 1-0 Malta
15-10-19 Bucuresti Romania 1-1 Norway
15-10-19 Solna Sweden 1-1 Spain
15-11-19 Oslo Norway 4-0 Faroe Islands
15-11-19 Bucuresti Romania 0-2 Sweden
15-11-19 Cádiz Spain 7-0 Malta
18-11-19 Ta’ Qali Malta 1-2 Norway
18-11-19 Madrid Spain 5-0 Romania
18-11-19 Solna Sweden 3-0 Faroe Islands

1.SPAIN 10 8 2 0 31- 5 26
2.SWEDEN 10 6 3 1 23- 9 21
3.Norway 10 4 5 1 19-11 17
4.Romania 10 4 2 4 17-15 14
5.Faroe Islands 10 1 0 9 4-30 3 [2 1 0 1 2-2 3; 1 ag]
6.Malta 10 1 0 9 3-27 3 [2 1 0 1 2-2 3; 0 ag]

Group G
21- 3-19 Wien Austria 0-1 Poland
21- 3-19 Haifa Israel 1-1 Slovenia
21- 3-19 Skopje North Macedonia 3-1 Latvia
24- 3-19 Haifa Israel 4-2 Austria
24- 3-19 Warszawa Poland 2-0 Latvia
24- 3-19 Ljubljana Slovenia 1-1 North Macedonia
7- 6-19 Klagenfurt Austria 1-0 Slovenia
7- 6-19 Riga Latvia 0-3 Israel
7- 6-19 Skopje North Macedonia 0-1 Poland
10- 6-19 Riga Latvia 0-5 Slovenia
10- 6-19 Skopje North Macedonia 1-4 Austria
10- 6-19 Warszawa Poland 4-0 Israel
5- 9-19 Be’er Sheva Israel 1-1 North Macedonia
6- 9-19 Salzburg Austria 6-0 Latvia
6- 9-19 Ljubljana Slovenia 2-0 Poland
9- 9-19 Riga Latvia 0-2 North Macedonia
9- 9-19 Warszawa Poland 0-0 Austria
9- 9-19 Ljubljana Slovenia 3-2 Israel
10-10-19 Wien Austria 3-1 Israel
10-10-19 Riga Latvia 0-3 Poland
10-10-19 Skopje North Macedonia 2-1 Slovenia
13-10-19 Warszawa Poland 2-0 North Macedonia
13-10-19 Ljubljana Slovenia 0-1 Austria
15-10-19 Be’er Sheva Israel 3-1 Latvia
16-11-19 Ljubljana Slovenia 1-0 Latvia
16-11-19 Wien Austria 2-1 North Macedonia
16-11-19 Jerusalem Israel 1-2 Poland
19-11-19 Riga Latvia 1-0 Austria
19-11-19 Skopje North Macedonia 1-0 Israel
19-11-19 Warszawa Poland 3-2 Slovenia

1.POLAND 10 8 1 1 18- 5 25
2.AUSTRIA 10 6 1 3 19- 9 19
3.North Macedonia 10 4 2 4 12-13 14 [2 1 1 0 3-2 4]
4.Slovenia 10 4 2 4 16-11 14 [2 0 1 1 2-3 1]
5.Israel 10 3 2 5 16-18 11
6.Latvia 10 1 0 9 3-28 3

Group H
22- 3-19 Shkodër Albania 0-2 Turkey
22- 3-19 Andorra la V. Andorra 0-2 Iceland
22- 3-19 Chisinau Moldova 1-4 France
25- 3-19 Eskisehir Turkey 4-0 Moldova
25- 3-19 Andorra la V. Andorra 0-3 Albania
25- 3-19 Paris St-Denis France 4-0 Iceland
8- 6-19 Reykjavík Iceland 1-0 Albania
8- 6-19 Chisinau Moldova 1-0 Andorra
8- 6-19 Konya Turkey 2-0 France
11- 6-19 Elbasan Albania 2-0 Moldova
11- 6-19 Andorra la V. Andorra 0-4 France
11- 6-19 Reykjavík Iceland 2-1 Turkey
7- 9-19 Reykjavík Iceland 3-0 Moldova
7- 9-19 Paris St-Denis France 4-1 Albania
7- 9-19 Istanbul Turkey 1-0 Andorra
10- 9-19 Elbasan Albania 4-2 Iceland
10- 9-19 Paris St-Denis France 3-0 Andorra
10- 9-19 Chisinau Moldova 0-4 Turkey
11-10-19 Andorra la V. Andorra 1-0 Moldova
11-10-19 Reykjavík Iceland 0-1 France
11-10-19 Istanbul Turkey 1-0 Albania
14-10-19 Paris St-Denis France 1-1 Turkey
14-10-19 Reykjavík Iceland 2-0 Andorra
14-10-19 Chisinau Moldova 0-4 Albania
14-11-19 Istanbul Turkey 0-0 Iceland
14-11-19 Elbasan Albania 2-2 Andorra
14-11-19 Paris St-Denis France 2-1 Moldova
17-11-19 Tiranë Albania 0-2 France
17-11-19 Andorra la V. Andorra 0-2 Turkey
17-11-19 Chisinau Moldova 1-2 Iceland

1.FRANCE 10 8 1 1 25- 6 25
2.TURKEY 10 7 2 1 18- 3 23
3.Iceland 10 6 1 3 14-11 19
4.Albania 10 4 1 5 16-14 13
5.Andorra 10 1 1 8 3-20 4
6.Moldova 10 1 0 9 4-26 3

Group I
21- 3-19 Astana Kazakhstan 3-0 Scotland
21- 3-19 Lefkosia Cyprus 5-0 San Marino
21- 3-19 Brussel Belgium 3-1 Russia
24- 3-19 Nur-Sultan Kazakhstan 0-4 Russia
24- 3-19 Serravalle San Marino 0-2 Scotland
24- 3-19 Lefkosia Cyprus 0-2 Belgium
8- 6-19 Saransk Russia 9-0 San Marino
8- 6-19 Bruxelles Belgium 3-0 Kazakhstan
8- 6-19 Glasgow Scotland 2-1 Cyprus
11- 6-19 Nur-Sultan Kazakhstan 4-0 San Marino
11- 6-19 Brussel Belgium 3-0 Scotland
11- 6-19 N. Novgorod Russia 1-0 Cyprus
6- 9-19 Lefkosia Cyprus 1-1 Kazakhstan
6- 9-19 Serravalle San Marino 0-4 Belgium
6- 9-19 Glasgow Scotland 1-2 Russia
9- 9-19 Kaliningrad Russia 1-0 Kazakhstan
9- 9-19 Serravalle San Marino 0-4 Cyprus
9- 9-19 Glasgow Scotland 0-4 Belgium
10-10-19 Nur-Sultan Kazakhstan 1-2 Cyprus
10-10-19 Bruxelles Belgium 9-0 San Marino
10-10-19 Moskva Russia 4-0 Scotland
13-10-19 Nur-Sultan Kazakhstan 0-2 Belgium
13-10-19 Lefkosia Cyprus 0-5 Russia
13-10-19 Glasgow Scotland 6-0 San Marino
16-11-19 Lefkosia Cyprus 1-2 Scotland
16-11-19 St. Peterburg Russia 1-4 Belgium
16-11-19 Serravalle San Marino 1-3 Kazakhstan
19-11-19 Brussel Belgium 6-1 Cyprus
19-11-19 Serravalle San Marino 0-5 Russia
19-11-19 Glasgow Scotland 3-1 Kazakhstan

1.BELGIUM 10 10 0 0 40- 3 30
2.RUSSIA 10 8 0 2 33- 8 24
3.Scotland 10 5 0 5 16-19 15
4.Cyprus 10 3 1 6 15-20 10 [2 1 1 0 3-2 4]
5.Kazakhstan 10 3 1 6 13-17 10 [2 0 1 1 2-3 1]
6.San Marino 10 0 0 10 1-51 0

Group J

23- 3-19 Sarajevo Bosnia-Herzegovina 2-1 Armenia
23- 3-19 Udine Italy 2-0 Finland
23- 3-19 Vaduz Liechtenstein 0-2 Greece
26- 3-19 Yerevan Armenia 0-2 Finland
26- 3-19 Zenica Bosnia-Herzegovina 2-2 Greece
26- 3-19 Parma Italy 6-0 Liechtenstein
8- 6-19 Yerevan Armenia 3-0 Liechtenstein
8- 6-19 Tampere Finland 2-0 Bosnia-Herzegovina
8- 6-19 Athinai Greece 0-3 Italy
11- 6-19 Athinai Greece 2-3 Armenia
11- 6-19 Torino Italy 2-1 Bosnia-Herzegovina
11- 6-19 Vaduz Liechtenstein 0-2 Finland
5- 9-19 Yerevan Armenia 1-3 Italy
5- 9-19 Zenica Bosnia-Herzegovina 5-0 Liechtenstein
5- 9-19 Tampere Finland 1-0 Greece
8- 9-19 Yerevan Armenia 4-2 Bosnia-Herzegovina
8- 9-19 Tampere Finland 1-2 Italy
8- 9-19 Athinai Greece 1-1 Liechtenstein
12-10-19 Zenica Bosnia-Herzegovina 4-1 Finland
12-10-19 Roma Italy 2-0 Greece
12-10-19 Vaduz Liechtenstein 1-1 Armenia
15-10-19 Turku Finland 3-0 Armenia
15-10-19 Athinai Greece 2-1 Bosnia-Herzegovina
15-10-19 Vaduz Liechtenstein 0-5 Italy
15-11-19 Yerevan Armenia 0-1 Greece
15-11-19 Helsinki Finland 3-0 Liechtenstein
15-11-19 Zenica Bosnia-Herzegovina 0-3 Italy
18-11-19 Athinai Greece 2-1 Finland
18-11-19 Palermo Italy 9-1 Armenia
18-11-19 Vaduz Liechtenstein 0-3 Bosnia-Herzegovina

1.ITALY 10 10 0 0 37- 4 30
2.FINLAND 10 6 0 4 16-10 18
3.Greece 10 4 2 4 12-14 14
4.Bosnia-Herzegovina 10 4 1 5 20-17 13
5.Armenia 10 3 1 6 14-25 10
6.Liechtenstein 10 0 2 8 2-31 2

UEFA Nations League Playoffs
NB: in each of the four “Leagues” of the UEFA Nations League 2018/19, one place at
the final tournament is contested between the four group winners;
if group winners have already qualified directly, their place is taken by the
next highest-ranked country in their category;
if a “League” has fewer than 4 entrants (because the other members qualified
directly), its remaining slots are allocated to the best teams from the next
lower “League” according to the overall rankings; because of this, three slots
from League A were “inherited” by League B; as only four countries from League
B failed to qualify directly, all three superflous spots from League A were
eventually taken by sides from League C: Iceland were drawn together with
Bulgaria, Hungary and Romania, three of the four teams from League C who failed
to win their Nations League group.

League A Playoff Qualifiers:
Group 1: Netherlands (qualified directly)
Group 2: Switzerland (qualified directly)
Group 3: Portugal (qualified directly)
Group 4: England (qualified directly)
Further Ranking:
5: Belgium (qualified directly)
6: France (qualified directly)
7: Spain (qualified directly)
8: Italy (qualified directly)
9: Croatia (qualified directly)
10: Poland (qualified directly)
11: Germany (qualified directly)
12: Iceland

League A Playoffs

Semifinals
8-10-20 Reykjavík Iceland 2-1 Romania
8-10-20 Sofia Bulgaria 1-3 Hungary

Final
12-11-20 Budapest Hungary 2-1 Iceland

League B Playoff Qualifiers:
Group 1: Ukraine (qualified directly)
Group 2: Sweden (qualified directly)
Group 3: Bosnia-Herzegovina
Group 4: Denmark (qualified directly)
Further Ranking:
5: Russia (qualified directly)
6: Austria (qualified directly)
7: Wales (qualified directly)
8: Czech Republic (qualified directly)
9: Slovakia
10: Turkey (qualified directly)
11: Ireland
12: Northern Ireland

League B Playoffs

Semifinals
8-10-20 Sarajevo Bosnia-Herzegovina 1-1 Northern Ireland [aet, 3-4 pen]
8-10-20 Trnava Slovakia 0-0 Ireland [aet, 4-2 pen]

Final
12-11-20 Belfast Northern Ireland 1-2 Slovakia [aet]

League C Playoff Qualifiers:
Group 1: Scotland
Group 2: Finland (qualified directly)
Group 3: Norway
Group 4: Serbia
Further Ranking:
5: Bulgaria (to League A Playoffs)
6: Israel
7: Hungary (to League A Playoffs)
8: Romania (to League A Playoffs)
9: Greece
10: Albania
11: Montenegro
12: Cyprus
13: Estonia
14: Slovenia
15: Lithuania

League C Playoffs

Semifinals
8-10-20 Glasgow Scotland 0-0 Israel [aet, 5-3 pen]
8-10-20 Oslo Norway 1-2 Serbia [aet]

Final
12-11-20 Beograd Serbia 1-1 Scotland [aet, 4-5 pen]

League D Playoff Qualifiers:
Group 1: Georgia
Group 2: Belarus
Group 3: Kosovo
Group 4: North Macedonia
Further Ranking:
5: Luxembourg
6: Armenia
7: Azerbaijan
8: Kazakhstan
9: Moldova
10: Gibraltar
11: Faroe Islands
12: Latvia
13: Liechtenstein
14: Andorra
15: Malta
16: San Marino

League D Playoffs

Semifinals
8-10-20 Tbilisi Georgia 1-0 Belarus
8-10-20 Skopje North Macedonia 2-1 Kosovo

Final
12-11-20 Tbilisi Georgia 0-1 North Macedonia

Final Tournament
NB: postponed to 2021 due to Covid-19 pandemic

match details final tournament

Group Stage

Group A
11- 6-21 Roma Italy 3-0 Turkey
12- 6-21 Baki Wales 1-1 Switzerland
16- 6-21 Baki Turkey 0-2 Wales
16- 6-21 Roma Italy 3-0 Switzerland
20- 6-21 Roma Italy 1-0 Wales
20- 6-21 Baki Switzerland 3-1 Turkey

1.ITALY 3 3 0 0 7- 0 9
2.WALES 3 1 1 1 3- 2 4 [1 0 1 0 1-1 1]
3.SWITZERLAND 3 1 1 1 4- 5 4 [1 0 1 0 1-1 1]
4.Turkey 3 0 0 3 1- 8 0

Group B
12- 6-21 Kobenhavn Denmark 0-1 Finland
12- 6-21 St. Peterburg Russia 0-3 Belgium
16- 6-21 St. Peterburg Russia 1-0 Finland
17- 6-21 Kobenhavn Denmark 1-2 Belgium
21- 6-21 St. Peterburg Finland 0-2 Belgium
21- 6-21 Kobenhavn Denmark 4-1 Russia

1.BELGIUM 3 3 0 0 7- 1 9
2.DENMARK 3 1 0 2 5- 4 3 [2 1 0 1 4-2 3]
3.Finland 3 1 0 2 1- 3 3 [2 1 0 1 1-1 3]
4.Russia 3 1 0 2 2- 7 3 [2 1 0 1 2-4 3]

Group C
13- 6-21 Bucuresti Austria 3-1 North Macedonia
13- 6-21 Amsterdam Netherlands 3-2 Ukraine
17- 6-21 Bucuresti Ukraine 2-1 North Macedonia
17- 6-21 Amsterdam Netherlands 2-0 Austria
21- 6-21 Amsterdam Netherlands 3-0 North Macedonia
21- 6-21 Bucuresti Ukraine 0-1 Austria

1.NETHERLANDS 3 3 0 0 8- 2 9
2.AUSTRIA 3 2 0 1 4- 3 6
3.UKRAINE 3 1 0 2 4- 5 3
4.North Macedonia 3 0 0 3 1- 8 0

Group D
13- 6-21 London England 1-0 Croatia
14- 6-21 Glasgow Scotland 0-2 Czech Republic
18- 6-21 Glasgow Croatia 1-1 Czech Republic
18- 6-21 London England 0-0 Scotland
22- 6-21 Glasgow Scotland 1-3 Croatia
22- 6-21 London England 1-0 Czech Republic

1.ENGLAND 3 2 1 0 2- 0 7
2.CROATIA 3 1 1 1 4- 3 4 [1 0 1 0 1-1 1]
3.CZECH REPUBLIC 3 1 1 1 3- 2 4 [1 0 1 0 1-1 1]
4.Scotland 3 0 1 2 1- 5 1

Group E
14- 6-21 St. Peterburg Poland 1-2 Slovakia
14- 6-21 Sevilla Spain 0-0 Sweden
18- 6-21 St. Peterburg Sweden 1-0 Slovakia
19- 6-21 Sevilla Spain 1-1 Poland
23- 6-21 Sevilla Spain 5-0 Slovakia
23- 6-21 St. Peterburg Sweden 3-2 Poland

1.SWEDEN 3 2 1 0 4- 2 7
2.SPAIN 3 1 2 0 6- 1 5
3.Slovakia 3 1 0 2 2- 7 3
4.Poland 3 0 1 2 4- 6 1

Group F
15- 6-21 Budapest Hungary 0-3 Portugal
15- 6-21 München Germany 0-1 France
19- 6-21 Budapest Hungary 1-1 France
19- 6-21 München Germany 4-2 Portugal
23- 6-21 München Germany 2-2 Hungary
23- 6-21 Budapest Portugal 2-2 France

1.FRANCE 3 1 2 0 4- 3 5
2.GERMANY 3 1 1 1 6- 5 4 [1 1 0 0 4-2 3]
3.PORTUGAL 3 1 1 1 7- 6 4 [1 0 0 1 2-4 0]
4.Hungary 3 0 2 1 3- 6 2

1/8 Finals
26- 6-21 Amsterdam Wales 0-4 Denmark
26- 6-21 London Italy 2-1 Austria [aet]
27- 6-21 Budapest Netherlands 0-2 Czech Republic
27- 6-21 Sevilla Belgium 1-0 Portugal
28- 6-21 Kobenhavn Croatia 3-5 Spain [aet]
28- 6-21 Bucuresti France 3-3 Switzerland [aet, 4-5 pen]
29- 6-21 London England 2-0 Germany
29- 6-21 Glasgow Sweden 1-2 Ukraine [aet]

Quarterfinals
2- 7-21 St. Peterburg Switzerland 1-1 Spain [aet, 1-3 pen]
2- 7-21 München Belgium 1-2 Italy
3- 7-21 Baki Czech Republic 1-2 Denmark
3- 7-21 Roma Ukraine 0-4 England

Semifinals
6- 7-21 London Italy 1-1 Spain [aet, 4-2 pen]
7- 7-21 London England 2-1 Denmark [aet]

Final
11- 7-21 London England 1-1 Italy [aet, 2-3 pen]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related