Thursday, May 19, 2022

1938 | Istoria Cupei Mondiale din Franţa

Date:

1938 | Istoria Cupei Mondiale din Franța
A treia ediție a Cupei Mondiale a avut loc în Franța, în perioada 4 – 19 iunie 1938. Faptul că două ediții consecutive de Cupă Mondială s-au desfășurat în Europa i-a înfuriat pe sud-americani, care se așteptau ca fiecare a doua ediție să aibă loc pe continentul lor. Asta a condus la un boicot organizat de Argentina și Uruguay.

Echipe participante: Austria (eliminată), Belgia, Brazilia, Cuba, Cehoslovacia, Indiile de Est Neerlandeze (Indonezia), Franța, Germania, Ungaria, Italia, Olanda, Norvegia, Polonia, România, Suedia, Elveția

Context
La această ediție au participat 16 echipe, după ce au parcurs o etapă a calificărilor la care au luat parte 37 de echipe. Echipa gazdă – Franța și câștigătoarea ediției precedente – Italia s-au calificat direct. Ediția din 1938 a Cupei Mondiale a fost dominată de Europa, 13 din cele 16 echipe participante fiind din Europa.

Cea mai exotică echipă participantă a fost Indiile de Est Neerlandeze (Indonezia), care a devenit și prima echipă asiatică care a participat la Cupa Mondială. S-au calificat deoarece toate celelalte echipe din Asia s-au retras.

Spania, care a fost afectată de un război civil, a fost absentă, iar consecințele climatului politic tulbure din Europa, care a stat în pragul unui mare război, erau semnificative. Mai ales din cauza faptului că Austria, chiar înainte de începerea turneului, fusese anexată de Germania nazistă, iar Austria a fost din acest motiv descalificată. De asemenea, s-a remarcat și faptul că la meciurile în care au jucat Germania sau Italia, publicul a fost vizibil supărat. Jucătorii italieni au făcut saluturile fasciste înaintea meciurilor și, când au schimbat tricourile cu echipa oaspete – Franța, în sferturile de finală, nu au jucat în tricouri albe, ca de obicei, ci în tricouri de culoare neagră – culoare fascistă.

Format
Competiția s-a desfășurat sub forma unui turneu eliminatoriu. Dacă meciul se termina la egalitate după timpul regulamentar de joc, urmau prelungirile de 30 de minute. Dacă meciul nu se decidea nici după prelungiri, o revanșă urma să se joace a doua zi (loviturile de la 11 metri urmau a fi introduse abia în 1978).

Orașe și arene
Meciurile s-au jucat în 10 orașe de pe teritoriul Franței, pe nouă stadioane diferite.
Paris (Stade Olympique de Colombes and Parc des Princes)
Lille (Stade Victor Boucquey)

Pentru că unul dintre meciuri a fost anulat, pe stadionul din Lyon nu s-a jucat nicio partidă. Acesta a fost meciul dintre Austria și Suedia. Finala s-a disputat la Paris, pe Stade Olympique de Colombes, care avea o capacitate de 60.000 de locuri.

Turneul
Dacă facem referire la aspectele sportive, se poate afirma că Brazilia a avut, pentru prima dată, un mare impact în fotbal la această ediție de Cupa Mondială și, cu un stil de joc foarte apreciat de publicul, a ajuns până departe în turneu.

Cea mai mare surpriză a fost, probabil, victoria Cubei împotriva României. Dar, obosită după o revanșă și după un joc pe un teren plin de noroi, Cuba nu a reușit o altă surpriză în sferturi, ci a fost măcelărită de Suedia.

Statistici
În cadrul Cupei Mondiale din 1938 s-au jucat 18 meciuri în care s-au marcat 84 de goluri (4,66 goluri pe meci). Patru jucători au fost eliminați în timpul turneului.

Rezultate
Primul tur, locurile 9-19: Norvegia, Belgia, Polonia, Olanda, Indiile de Est Neerlandeze, Germania, Austria, România.
Sferturi de finală, locurile 5-8: Franța, Cehoslovacia, Elveția, Cuba.

Italia și Ungaria au câștigat semifinalele, iar în meciul pentru locul al treilea Brazilia a învins Suedia cu 4 la 2.

Finala s-a disputat între Italia și Ungaria în fața a 45 124 de spectatori. Meciul a fost câștigat în cele din urmă de Italia după câte două goluri marcate de Gino Colaussi și Silvio Piola. Prin urmare, Italia și-a apărat titlul de campioană mondială și a devenit prima echipă cu două titluri la Cupa Mondială. Din cauza celui de-al Doilea Război Mondial, următoarea Cupă Mondială a trebuit să aștepte până în anul 1950.

Echipa Italiei (campioni):
Jucători: Carlo Ceresoli (portar), Guido Masetti (portar), Aldo Olivieri (portar), Alfredo Foni (apărător), Eraldo Monzeglio (apărător), Pietro Rava (apărător), Michele Andreolo (mijlocaș), Bruno Chizzo (mijlocaș), Aldo Donati (mijlocaș), Mario Genta (mijlocaș), Ugo Locatelli (mijlocaș), Giuseppe Meazza (mijlocaș), Renato Olmi (mijlocaș), Mario Perazzolo (mijlocaș), Pietro Serantoni (mijlocaș), Sergio Bertoni (atacant), Amedeo Biavati (atacant), Gino Colaussi (atacant), Giovanni Ferrari (atacant), Pietro Ferraris (atacant), Pietro Pasinati (atacant), Silvio Piola (atacant)
Antrenor principal: Vittorio Pozzo

1/8 FINALS

04.06.38  Paris       Germany          1-1 Switzerland     [aet]
09.06.38  Paris       Germany          2-4 Switzerland

05.06.38  Le Havre    Czechoslovakia   3-0 Netherlands     [aet]

05.06.38  Reims       Hungary          6-0 Dutch Indies

05.06.38  Lyon        Austria           -  Sweden          (Not played. Due to the "Anschluss", Austria withdrew)

Scorers: 6' Colaussi 1-0; 8' Titkos 1-1; 16' Piola 2-1; 35' Colaussi 3-1;
         70' Sárosi 3-2; 82' Piola 4-2.

Topscorer: Leônidas (Brazil) 7 goals.