Thursday, May 19, 2022

1954 | Istoria Cupei Mondiale din Elveţia

Date:

1954 | Istoria Cupei Mondiale din Elveția
Ediția din 1954 a Cupei Mondiale s-a desfășurat în Elveția, în perioada 16 iunie – 4 iulie 1954. La această ediție au participat 16 echipe în faza finală și s-au jucat 26 de meciuri. A fost a cincea ediție a Cupei Mondiale și prima ediție care a putut fi urmărită la televizor.

Echipe participante: Austria, Belgia, Brazilia, Cehoslovacia, Anglia, Franța, Ungaria, Italia, Mexic, Scoția, Coreea de Sud, Elveția, Turcia, Uruguay, Germania de Vest, Iugoslavia

Context
Printre echipele participante s-au numărat și campioana ediției precedente, Uruguay; naționala Uruguay-ul câștigase până acum turneul la fiecare participare. Totuși, Ungaria, care domina fotbalul european la acel moment, a ajuns în Elveția celei mai mari favorite. Unul dintre jucătorii lor a fost legendarul Ferenc Puskás care a fost accidentat în partida împotriva Germaniei de Vest din faza grupelor, dar care avea să-și revină pentru mediul din faza eliminatorie.

De remarcat este și faptul că Scoția, Coreea de Sud și Turcia reușiseră să se califice în finala Cupei Mondiale pentru prima dată (fosta mare putere a fotbalului, Scoția, a devenit membră FIFA abia în anul 1949). Germania, căreia i s-a interzis să participe la Cupa Mondială anterioară din cauza acțiunilor întreprinse în timpul celui de-al Doilea Război Mondial, a fost din nou binevenită la Cupa Mondială din 1954.

Atmosfera din Elveția era complet diferită de aceea din Brazilia, cu patru ani în urmă. Era o diferență destul de mare între publicul din Elveția și publicul înfocat din Brazilia, care umpluse enormul stadion Maracanã. Poate a părut ciudat că o țară atât de mică precum Elveția era gazda celui mai mare turneu mondial de fotbal din lume, dar era una dintre puținele națiuni europene care nu fuseseră afectate în mod deosebit de recentul război.

Format
Formatul a fost o primă fază, cu patru grupe de câte patru echipe fiecare, din care două echipe urmau să treacă la faza eliminatorie. Un lucru curios cu organizarea acestui turneu a fost că fiecare echipă a jucat doar două meciuri în grupă și a întâlnit doar două din trei echipe. Clasamentul a decis ce echipe s-au întâlnit. Deloc surprinzător, acest format a fost criticat. De asemenea, a fost criticată și ideea că nu era nicio problemă dacă o echipă ar fi ajuns pe primul sau pe locul al doilea în grupă, atunci când echipelor le-au fost desemnate adversarele în sferturile de finală. Acest lucru a dus la o finală foarte plauzibilă deja, în sferturile de finală, dintre Ungaria și Brazilia.

Orașe și arene
Meciurile s-au jucat în șase orașe, pe șase stadioane:
Basel (St. Jakob Stadium)
Bern (Wankdorf Stadium)
Geneva (Charmilles Stadium)
Lausanne (Stade Olympique de la Pontaise)
Lugano (Cornaredo Stadium)
Zürich (Hardturm Stadium)

Număr mediu de spectatori: 34.212

Stadionul Wankdorf din Berna a avut cea mai mare capacitate, cu un număr de peste 64.000 de locuri și, în consecință, finala avea să se joace aici.

Turneu
Turneul a atins cea mai mare medie de goluri vreodată într-o Cupă Mondială: 5,38 goluri pe meci. Cel mai mare număr de goluri s-a înregistrat în sferturile de finală, în partida dintre Austria și Elveția: 7 – 5, după 90 de minute de joc (12 goluri într-un meci sunt încă un record în cadrul turneului). Un alt record, de data aceasta negativ, a fost cel înregistrat de Coreea de sud: o înfrângere cu 16 goluri primite. O medie de peste cinci goluri pe meci nu s-a mai înregistrat până acum și, cu siguranță, nici nu se va mai repeta.

În sferturile de finală, Ungaria a jucat împotriva Braziliei, într-un meci care a fost considerat ca o finală morală. Dar jocul a impresionat nu prin calitatea sa și prin sportivitate, ci prin ciocnirile violente de pe teren. Jocul, care a primit numele de „Bătălia de la Berna”, a inclus trei cartonașe roșii, lupte pe margine după fluierul final al arbitrului și a continuat mai departe cu brazilienii atacând jucătorii maghiari în vestiarul lor.

Germania de Vest poate că este una dintre cele mai mari jucătoare de fotbal, dar echipa care a participat la Cupa Mondială din 1954 nu avea pregătire deosebită și a fost o mare surpriză când a câștigat sferturile de finală împotriva Iugoslaviei. Și mai mare a fost surpriza când a obținut victoria cu 6-1 împotriva Austriei, în semifinală. În ciuda faptului că învinsese echipa Austriei, toată lumea se aștepta ca Germania să rămână fără șanse în partida împotriva Ungariei, în finală. Orice altceva ar fi fost un miracol.

Ungaria a preluat conducerea cu 2-0, dar moralul echipei Germaniei și un teren plin de noroi, care a fost în defavoarea stilului de joc al echipei Ungariei, au condus la ceea ce, de atunci, a fost numit „Miracolul de la Berna”. Germania de Vest a devenit câștigătoarea turneului după ce a învins Ungaria într-un joc tensionat, cu 3 la 2.

Statistici
În cadrul Cupei Mondiale din 1954 s-au jucat 26 de meciuri în care s-au marcat 140 de goluri (5,38 goluri pe meci). Trei jucători au fost eliminați în timpul turneului.

Rezultate
Brazilia, Iugoslavia, Ungaria, Germania de Vest, Uruguay, Austria, Anglia și Elveția au trecut de faza grupelor și au ajuns în faza eliminatorie.

Germania de Vest, Austria, Ungaria și Uruguay au reușit să ajungă în sferturile de finală și au trecut în semifinale. Germania de Vest a învins Austria cu 6-1, iar Ungaria a învins Uruguay după prelungiri.

Turcia – Coreea de Sud: 7–0
Germania de Vest – Turcia: 7–2 (play-off)

Jucători:
Toni Turek (portar), Heinz Kubsch (portar), Heinz Kwiatkowski (portar), Fritz Laband (apărător), Werner Kohlmeyer (apărător), Hans Bauer (apărător), Herbert Erhardt (apărător), Josef Posipal (apărător), Werner Liebrich (apărător), Horst Eckel (mijlocaș), Karl Mai (mijlocaș), Paul Mebus (mijlocaș), Karl-Heinz Metzner (mijlocaș), Alfred Pfaff (mijlocaș), Helmut Rahn (atacant), Max Morlock (atacant), Bernhard Klodt (atacant), Ottmar Walter (atacant), Fritz Walter (atacant), Richard Herrmann (atacant), Ulrich Biesinger (atacant), Hans Schäfer (atacant).
Antrenor principal: Sepp Herberger

Urmări
Jucătorul maghiar Ferenc Puskás i-a acuzat pe nemți, după turneu, că folosesc droguri. El a fost forțat de FIFA să-și retragă acuzațiile, dar 50 de ani mai târziu un însoțitor a mărturisit că a găsit seringi în vestiarul nemților, după finală. Un studiu realizat de Universitatea Humboldt din Berlin a confirmat mai târziu că dopajul sistematic a avut loc în Germania de Vest pe o perioadă lungă de timp. Același raport mai susținea că fotbaliștii germani consumaseră metamfetamină înainte de finala Cupei Mondiale din 1954.

FIRST PHASE

Group A
16.06.54  Lausanne  Yugoslavia       1-0 France             1.BRAZIL           2  1  1  0   6- 1  3
16.06.54  Genève    Brazil           5-0 Mexico             2.YUGOSLAVIA       2  1  1  0   2- 1  3
19.06.54  Genève    France           3-2 Mexico             3.France           2  1  0  1   3- 3  2
19.06.54  Lausanne  Brazil           1-1 Yugoslavia [aet]   4.Mexico           2  0  0  2   2- 8  0

Group B
17.06.54  Zürich    Hungary          9-0 South Korea        1.HUNGARY          2  2  0  0  17- 3  4
17.06.54  Bern      West Germany     4-1 Turkey             2.WEST GERMANY     2  1  0  1   7- 9  2
20.06.54  Basel     Hungary          8-3 West Germany         Turkey           2  1  0  1   8- 4  2
20.06.54  Genève    Turkey           7-0 South Korea        4.South Korea      2  0  0  2   0-16  0
Playoff:
23.06.54  Zürich    West Germany     7-2 Turkey

Group C
16.06.54  Bern      Uruguay          2-0 Czechoslovakia     1.URUGUAY          2  2  0  0   9- 0  4
16.06.54  Zürich    Austria          1-0 Scotland           2.AUSTRIA          2  2  0  0   6- 0  4
19.06.54  Basel     Uruguay          7-0 Scotland           3.Czechoslovakia   2  0  0  2   0- 7  0
19.06.54  Zürich    Austria          5-0 Czechoslovakia     4.Scotland         2  0  0  2   0- 8  0

Group D
17.06.54  Basel     England          4-4 Belgium    [aet]   1.ENGLAND          2  1  1  0   6- 4  3
17.06.54  Lausanne  Switzerland      2-1 Italy              2.SWITZERLAND      2  1  0  1   2- 3  2
20.06.54  Bern      Switzerland      0-2 England              Italy            2  1  0  1   5- 3  2
20.06.54  Lugano    Italy            4-1 Belgium            4.Belgium          2  0  1  1   5- 8  1