Thursday, September 29, 2022

1970 | Istoria Cupei Mondiale din Mexic

Date:

Când a noua ediție a Cupei Mondiale s-a desfășurat în Mexic, a fost prima dată când turneul nu a avut loc nici în Europa, nici în America de Sud. Perioada de desfășurare a turneului fost 31 mai – 21 iunie 1970. La calificări au participat 75 de echipe naționale și, dintre acestea, 14 echipe s-au calificat la turneul final al Cupei Mondiale (Israelul a fost prima reprezentantă ai Confederației Asiatice din istoria turneului, iar El Salvador și Maroc au participat, de asemenea, pentru prima dată). În plus, au fost incluse națiunea gazdă – Mexic, calificată automat și Anglia, campioana en-titre.

Echipe participante: Belgia, Brazilia, Bulgaria, Cehoslovacia, El Salvador, Anglia, Italia, Israel, Mexic, Maroc, Peru, România, Uniunea sovietică, Suedia, Uruguay, Germania de Vest

Context
În 1964 s-a decis ca Mexicul să fie țara gazdă a celei de-a noua ediții a Cupei Mondiale. La acea vreme, Mexicul era o națiune care obținuse puține rezultate în turneele internaționale de fotbal, iar Argentina, care obținuse rezultate mult mai bune de-a lungul timpului, era nemulțumită să fie din nou trecută cu vederea.

Cupa Mondială FIFA 1970 a fost prima Cupă Mondială transmisă vreodată la televiziune în format color (de reținut că telespectatorii din unele țări încă nu dețineau televizoare color).

A fost și prima Cupă Mondială care a avut o minge sponsorizată oficial. Producătorul Adidas crease, cu această ocazie, mingea Telstar.

Format
Formatul turneului a fost împărțit într-o fază a grupelor și o fază eliminatorie. Prima fază a constat din patru grupe în care două din patru echipe urmau să treacă în faza eliminatorie finală.

Orașe și arene
Meciurile din cadrul turneului s-au disputat pe cinci stadioane, situate în cinci orașe diferite:
Mexico City (Estadio Azteca)
Guadaljare (Estadio Jalisco)
León (Estadio Nou Camp)
Puebla (Estadio Cuauhtémoc)
Toluca (Estadio Luis Dosal)
Finala s-a jucat pe spectaculosul stadion Azteca, cu o capacitate de peste 100.000 de locuri. Media de prezență pentru întregul turneu a depășit, pentru prima dată 50.000 de spectatori.

Numărul mediu de spectatori: 50.124

Turneu
Două reguli noi au fost impuse, pentru prima dată, la o ediție de Cupă Mondială. Prima regulă a permis înlocuirile (două pentru fiecare echipă, într-un meci) care, în mod ciudat, nu fuseseră permise în Cupele Mondiale anterioare. A doua nouă regulă a fost introducerea cartonașului roșu și a cartonașului galben (regula fusese testată anterior, la Jocurile Olimpice din 1968). Arbitrul Kurt Tschenscher avea să arate primul cartonaș galben din istoria Cupei Mondiale, în meciul de deschidere dintre Mexic și Rusia. În ciuda faptului că regula cartonașului roșu nu fusese introdusă anterior, jucătorii fuseseră totuși eliminați de pe teren. Oarecum curios, niciunui jucător din această ediție a Cupei Mondiale nu avea să i se arate un cartonaș roșu.

Brazilia nu impresionase la ultima Cupă Mondială și nici nu participase la ultimul Campionat Sud-American, înainte de Cupa Mondială din 1970. Au impresionat însă în calificări, iar noi jucători tineri precum Gérson și Jairzinho, împreună cu Pelé și Rivellino, au devenit jucătorii de bază în ceea ce avea să devină o echipă națională clasică.

Campioana en-titre, Anglia, avea o echipă puternică, dar a fost eliminată de Germania de Vest într-un meci memorabil. Germania de Vest a jucat împotriva echipei Italiei, într-una dintre semifinale, care a inclus șapte goluri și un bilet în finală pentru italieni.

Brazilia s-a răzbunat după înfrângerea de la Cupa Mondială din 1950, învingând echipa Uruguay-ului în cealaltă semifinală. Finala dintre Brazilia și Italia a fost considerată ca o bătălie între ”fotbalul ca artă” și ”fotbalul jucat pentru rezultat”. Brazilia, care a reprezentat arta, a oferit o altă performanță spectaculoasă și a devenit prima națiune din istoria Cupei Mondiale care a câștigat trei ediții (a fost, de asemenea, și prima echipă dintr-o Cupă Mondială de la ediția din Uruguay din 1930 care a câștigat toate meciurile în timpul regulamentar de joc. Drept urmare, în locul Italiei (care obținuse două titluri anterioare), Brazilia a câștigat și Trofeul Jules Rimet.

Unii istorici ai fotbalului consideră acest turneu ca fiind sfârșitul unei ere. Jonathan Wilson scria: „pentru ultima dată într-o competiție majoră, a existat spațiu” și „niciodată o echipă nu s-a mai bucurat de un asemenea succes pur și simplu aruncându-și cei mai buni jucători pe teren”.

Statistici
În cadrul ediției FIFA World Cup 1970 s-au disputat 32 de meciuri, în care s-au marcat 95 de goluri (cu o medie de 2,96 goluri pe meci).

Rezultate
Uniunea Sovietică, Uruguay, Brazilia, Peru, Italia, Mexic și Germania de Vest au reușit să treacă de grupe, în faza eliminatorie.

Uruguay, Brazilia, Italia și Germania de Vest au câștigat sferturile de finală. Brazilia a învins Uruguay-ul în prima semifinală, iar Italia a învins Germania de Vest în a doua, ceea ce a fost de-a dreptul dramatic.

Germania de Vest a câștigat meciul pentru locul al treilea și, în finală, Brazilia a învins Italia cu 4 la 1.

Group A
31.05.70  Cd. de México  Soviet Union     0-0 Mexico             1.SOVIET UNION     3  2  1  0   6- 1  5
03.06.70  Cd. de México  Belgium          3-0 El Salvador        2.MEXICO           3  2  1  0   5- 0  5
06.06.70  Cd. de México  Soviet Union     4-1 Belgium            3.Belgium          3  1  0  2   4- 5  2
07.06.70  Cd. de México  Mexico           4-0 El Salvador        4.El Salvador      3  0  0  3   0- 9  0
10.06.70  Cd. de México  Soviet Union     2-0 El Salvador
11.06.70  Cd. de México  Mexico           1-0 Belgium

Group B
02.06.70  Puebla         Uruguay          2-0 Israel             1.ITALY            3  1  2  0   1- 0  4
03.06.70  Toluca         Italy            1-0 Sweden             2.URUGUAY          3  1  1  1   2- 1  3
06.06.70  Puebla         Uruguay          0-0 Italy              3.Sweden           3  1  1  1   2- 2  3
07.06.70  Toluca         Sweden           1-1 Israel             4.Israel           3  0  2  1   1- 3  2
10.06.70  Puebla         Uruguay          0-1 Sweden
11.06.70  Toluca         Italy            0-0 Israel

Group C
02.06.70  Guadalajara    Romania          0-1 England            1.BRAZIL           3  3  0  0   8- 3  6
03.06.70  Guadalajara    Czechoslovakia   1-4 Brazil             2.ENGLAND          3  2  0  1   2- 1  4
06.06.70  Guadalajara    Romania          2-1 Czechoslovakia     3.Romania          3  1  0  2   4- 5  2
07.06.70  Guadalajara    England          0-1 Brazil             4.Czechoslovakia   3  0  0  3   2- 7  0
10.06.70  Guadalajara    Romania          2-3 Brazil
11.06.70  Guadalajara    England          1-0 Czechoslovakia

Group D
02.06.70  León           Peru             3-2 Bulgaria           1.WEST GERMANY     3  3  0  0  10- 4  6
03.06.70  León           Morocco          1-2 West Germany       2.PERU             3  2  0  1   7- 5  4
06.06.70  León           Peru             3-0 Morocco            3.Bulgaria         3  0  1  2   5- 9  1
07.06.70  León           Bulgaria         2-5 West Germany       4.Morocco          3  0  1  2   2- 6  1

Brazil: Félix, Carlos Alberto, Brito, Piazza, Everaldo, Clodoaldo,
        Gérson, Jairzinho, Tostâo, Pelé, Rivelino.
Italy: Albertosi, Burgnich, Cera, Bertini (75' Juliano), Rosato, Facchetti,
       Domenghini, De Sisti, Mazzola, Boninsegna (84' Rivera), Riva.

Referee: Glöckner (East Germany)
Attendance: 107,000.

Scorers: 18' Pelé 1-0; 37' Boninsegna 1-1; 66' Gérson 2-1;=20
         71' Jairzinho 3-1; 87' Carlos Alberto 4-1.

Topscorer: Müller (West Germany) 10 goals.